www.radiobells.com #radiobells_script_hash
Слушать онлайн радио

Доктор советует, консультирует, информирует

 

 Отрута в пляшці

Спекотним літом від спраги потерпають усі: і дорослі, і малі, особливо в дорозі  Торгівля пропонує великий вибір напоїв. Та діти віддають перевагу солодкій газованій воді. Ну як же відмовити малюкам? Батьки радо задовольняють їхні прохання. Та чи корисні ці напої, чи, може, ми несвідомо завдаємо шкоди своїм дітям?

     Дійсно, газовані напої не є продуктами дієтичного харчування, а, отже, непридатні до вживання дітьми, оскільки вони містять низку шкідливих речовин, деякі з яких можуть бути навіть смертельно небезпечними для людини.    

     Так, досить тривалий час медики висловлюють застереження щодо консерванта Е211 (бензоат натрію — натрієва сіль бензойної кислоти). Виробники газованої води використовують Е211, щоб не утворювалася пліснява. Цей консервант дозволений в країнах СНД та Європи, але, попри те, що у 2000 році ВООЗ визнала бензоат натрію безпечною сполукою, в деяких країнах його використання заборонено через канцерогенний ефект. Справа в тому, що при поєднанні бензоату натрію з вітаміном С, який додається в газовані води, утворюється канцерогенна сполука — бензол.

     Вплив газованих напоїв на організм людини вивчав, зокрема, з 1999 року професор молекулярної біології та біотехнології Пітер Пайпер з Університету Шеффілда (Велика Британія). Провівши серію лабораторних досліджень, Пайпер дійшов висновку: ряд проблем (наприклад, хвороба Паркінсона, цироз печінки та інші) може виникнути через вживання звичайнісінької газованої води. Вчений виявив, що Е211 пошкоджує ДНК клітинних мітохондрій, що забезпечують організм енергією. Тож, інактивовані цією сполукою клітини не можуть нормально функціонувати, що спричиняє безліч недуг, зокрема, нейродегенеративні.

     До того ж, бензоат натрію пригнічує активність ферментів, відповідальних за окисно-відновні реакції в організмі та ферментів, що розщеплюють жири та крохмаль, в результаті чого порушується травлення і організм зашлаковується.  

     Іще Е211 має властивості антибіотика і посилювача кольору. Європейська громадськість занепокоєна негативним впливом суміші бензоату натрію та штучних барвників на поведінку та інтелект дітей і в деяких країнах вже виводять їх з використання. До речі, найчастіше в газованих напоях застосовують барвник "жовтий-5", що здатен викликати різні алергійні реакції — від риніту і кропивниці до бронхіальної астми.

      Кофеїн — ще одна сполука, що додається в газовані напої і може нанести шкоду дитячому організму. Він належить до м'яких стимуляторів нервової системи. Діти, вживаючи кофеїн, стають неспокійними, погано засинають, часто страждають від головного болю. У них може порушуватися здатність концентрувати увагу. Крім того, кофеїн спричинює виведення кальцію з організму.

     До втрати кальцію також призводить ортофосфорна кислота (Е338). Часто, аби не лякати споживачів, на упаковках з газованими напоями її називають "регулятором кислотності". Ця харчова домішка порушує кислотно-лужний баланс в організмі в бік підвищення кислотності. Щоб її нейтралізувати, організм змушений витісняти кальцій з кісток і зубів. Звідси й карієс. Тож вживання цієї сполуки особливо шкідливе в дитячому віці, коли закладається і нарощується кісткова маса. Через любов дітей до солодких газованих напоїв значно помолодшав остеопороз. Зменшення щільності кісток лікарі діагностують уже у тридцятирічних пацієнтів. Ортофосфорна кислота є агресивною для шлунково-кишкового тракту: руйнуючи слизову оболонку, спричинює гастрити, виразки, онкологічні захворювання.

     Дехто подумає: "Добре, даватиму малому просту газовану воду". На жаль, це не вихід. Вуглекислий газ у поєднанні з водою збуджує шлункову секрецію, підвищує кислотність шлункового соку, подразнює слизову, провокує метеоризм, а, отже, газована вода ~ шкідлива для дітей.

     Небезпечними для організму людини є не тільки певні харчові домішки, а й синтетичні матеріали, з яких виготовляють упаковку для напоїв. При виготовленні пластикової тари для харчової промисловості використовують бісфенол А. Відомо, що феноли мають виразну подразнюючу дію і добре всмоктуються в кров, що може призвести до загальної інтоксикації організму.     

     Через свою структурну схожість з гормоном естрогеном бісфенол А має негативний вплив на мозок і репродуктивну систему, викликає відхилення в розвитку майбутніх дітей, в тому числі і народження немовлят із синдромом Дауна, а також є причиною ряду онкологічних захворювань. Бісфенол А небезпечний навіть у надмалих кількостях. Він переходить із пластику в їжу та напої при тривалому їх зберіганні, при нагріванні та багаторазовому використанні і митті тари.

     Деякі країни, наприклад, Велика Британія, вже відмовились від використання цієї домішки. Комітет Європейського Союзу з харчової промисловості у 2002 році зменшив максимально допустимий вміст бісфенолу А в харчовому пластику в 5 разів, а у 2010 році Управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських препаратів (США) офіційно визнали шкоду бісфенолу А для здоров'я людини.

     Тож вирушаючи з дітьми на літню прогулянку, візьміть для них скляну пляшку з чистою водою, вітамінним чаєм, морсом або мало солодким компотом.

     Здоров'я Вам та Вашим малятам!